top of page

Kütüphane Otomasyon

Sistemi

Marc ekranlarında kataloglama, veri transferi

İnternet ve Intranet ortamında online veri giriş ve sorgulama

Yetkili ve yetkili olmayan kullanıcı için detaylı yetkilendirme ve erişim kısıtlama seçenekleri vardır.

Elektromanyetik Güvenlik Sistemleri

     Kütüphane materyalinin izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılmasını engellemek amacı ile 1980 yılından buyana EAS (Electronic Article Survelliance) sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerde kapıda kontrol edilecek materyalin içerisine bir adet EM (Electromagnetic) şerit konulmakta ve isteğe bağlı olarak bu şerit aktif ya da pasif hale getirilebilmektedir (Activator/Deactivator). Bugün neredeyse tüm büyük mağazalarda kullanılmakta olan sistem ile prensip olarak aynı şekilde çalışmaktadır. Materyal ödünç alındığında kütüphane görevlisi kitabı deactivator birime koyup EM şeridi pasif hale getirir ve bu sayede kullanıcı o materyali güvenlik kapısından çıkarabilir. Eğer aktif durumda EM şeridi bulunan bir materyal güvenlik kapısından çıkarılmak istenirse kapı bu aktif şeridi algılayarak alarm çalacaktır. 

Sistemin tamamlayan ürünler:

  • Güvenlik Koridoru (Çift Kapı)

  • Aktif/Pasifleştirme Birimi

  • Şerit Kontol Birimi

  • EM Şeritler

RFID Güvenlik Sistemleri

     2000’li yılların başında RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisinin gelişmesi ile kütüphaneler için de bu sistemler kullanılmaya başlandı. EAS sistemlerinden ayıran en önemli özellik, HF/UHF etiketlerin içerisine bilgi kaydedilebilmesi ve bu bilgilerin istendiğinde okunup yazılabilmesidir.

       Bu sistemlerde kullanılan güvenlik kapıları farklı bir yöntem ile çalışır: Kapıdan geçen (giren ya da çıkan) tüm HF/UHF etiketleri okunarak sunucu bilgisayara aktarılır. Bilgisayar gelen kodları sistemde tarayarak ödünç alınıp alınmadığını kontrol eder. Eğer okutulan kod ödünç alınmamış bir materyale aitse kapıya alarm sinyali gönderir ve operatörü uyarır.

Sistemin tamamlayan ürünler:

  • Güvenlik Koridoru (Çift Kapı)

  • Etiket Okuyucu/Yazıcı Birim

  • Portatif Okuyucu Birim

  • HF/UHF Etiketler

bottom of page